Srí Lanka, zima 2017

Obchodování automatických obchodních systémů mi dává SVOBODU, to je první co mě napadne, když přemýšlím o své práci.

Pokaždé když se ohlédnu zpět, napadne mě, že asi nikdy nebudu dost vděčný za to, jak jsem po 21 letech ukončil své podnikání v mezinárodním obchodu a rozhodl se povýšit své dosavadní hobby na plnohodnotný byznys a svůj hlavní zdroj příjmů. Jistě, první roky byly velmi těžké, bolestné a stresující, podobně jako je to skoro vždy, když začínáte nový podnikatelský projekt. Jsou chvíle, kdy ztrácíte víru, že to dokážete a jediné co vám zůstává, je vaše vlastní odhodlání a síla učit se z vlastních chyb. Ale po všech těch pádech se úspěch nakonec dostaví, když vydržíte dost dlouho. Pokud neztratíte víru a nepřestanete pracovat, postupně dílčí výhry začnou převažovat nad ztrátami a vy začnete cítit, že jste na správné cestě. Tady v oboru, který nepotřebuje kanceláře v centru, výrobní haly, týmy zaměstnanců, pravidelnou docházku a 4 týdny dovolené za rok.

Jako ostatní obchodníci automatických systémů, mohu dělat svou práci kdykoliv chci a téměř kdekoliv na světě, kde je dostupný internet. Tak jsem sbalil své notebooky, kraťasy a s rodinou jsem vyměnil zmrzlou střední Evropu za 6 týdnů v tropické Asii. Letošní leden byl (a stále ještě je) extrémně chladný v celé Evropě, sněžilo na Krétě nebo v jižní Itálii. Teploty v ČR poslední 3 týdny padaly pod -20°C, ukrutná zima.

Zhruba po 30 hodinách jsme tu, v našem pronajatém domě blízko Kalpitiya, v severozápadní Srí Lance. Je to ještě zcela turisticky nedotčená oblast, před pár lety tu ještě probíhaly boje v občanském konfliktu. Jsme tu jediní cizinci v okruhu tak 15-20 km. Tropy, ale noci jsou tu přiměřeně „chladné“, mezi 22-25°C. Takže ani není třeba zapínat klimatizaci. Prvotřídní pláže se táhnou kilometry a jsme tu jediní lidé až kam oko dohlédne. Neuvěřitelné místo.

    

Zahrada našeho domu hraničí s mořskou lagunou Puttalam, kde pozorujeme místní rybáře. Čerstvé a neuvěřitelně levné ryby tu lze koupit na každém kroku.

    

Dobrým řešením internetu je zde přenosný 3G modem na baterie, neohrozí vás výpadek proudu a můžete ho vzít všude s sebou. 35GB dat pořídíte zhruba za 510 Kč. Internet je spolehlivý a dostatečně rychlý pro kontrolu mých VPS v Chicagu nebo pro práci přes RDP na svém pevném počítači doma v ČR.

Kvůli časovému posunu na Srí Lance, 4,5 hodiny před ČR, jsem pozměnil své pracovní návyky. Pracuji zde převážně odpoledne a večer, kdy mohu být v kontaktu se svými klienty v Evropě a USA. Protože obchoduji americké futures trhy, tak otevírají až v době mé večeře. Mohu tak beze spěchu sledovat otevřené pozice, psát emaily, updatovat webové stránky a podobně.

Dneska už není třeba vyvíjet své vlastní systémy pro automatické obchodování. Seriózní developeři už pronajímají své systémy třeba jen za 10% jejich průměrného výnosu. To je velmi příznivé, pokud uvážíte ty stovky hodin práce na vývoji, testech robustnosti a dalším prověřováním jednoho každého systému. Nepotřebujete si nechat postavit super výkonnný počítač, učit se programování a platit za vzdělání v tomto oboru.

Pokud uvažujete o spolupráci s některým developerem automatických obchodních systémů, ti serióznější vám dají detailní informace o vývoji svých systémů, jaká použili in-sample a out-of-sample data, jak dlouho je syystém obchodován na živých účtech a podobně. Seriózní developeři vám jsou také schopni prokázat, že opravdu obchodují své vlastní systíémy na svých vlastních účtech a zhodnocují jimi své vlastní peníze. Na mé automatické systémy se můžete podívat na www.PetronelSystems.com . Mí spokojení klienti jsou z více než 20 zemí. Bývám k dispozici online, jsem připraven poradit s výběrem brokera, s výběrem a nastavením systému, pomocí vzdáleného přístupu nejčastěji pak můj kolega Robert řeší případné problémy na lokálním počítači klienta. Umím poradit s kapitalizací, sestavením portfolia systémů, přepotvrdit obchodní signály automatického systému. S mnoha klienty mám za celou dobu spolupráce již vytvořeny osobní vazby, kromě obchodování stihneme probrat i své koníčky, rodiny, dovolené.

Koneckonců vyděláváme pro to, abychom měli peníze na smysluplný život. Obchodování automatických systémů vám k tomu přidá opravdovou SVOBODU, jako nádherný bonus. Můžete navždy zapomenout na pevnou pracovní dobu, 2 týdny dovolené vcelku, stále stejné pracoviště. To je přesně to, za co jsem svému povolání a automatickým systémům neskonale vděčný.

 

Oldřich Karas

Napsat komentář