Srí Lanka, diverzifikace a divoký leopard

Uplynul měsíc od doby, kdy jsme přijeli strávit druhou půlku zimy do severozápadní Srí Lanky. Užíváme si zdejšího uvolněného tempa života, krásné nedotčené přírody, báječných a stále usměvavých lidí. Má práce také nabrala rozdílný rytmus a mám čas přemýšlet a plánovat další rozvoj byznysu z jiné perspektivy. Díky časovému posunu pro mě automatické systémy PetronelSystems pracují v době, kdy spím a obchodní výsledky vyhodnocuji až druhý den ráno. Musím říci, že mi to vyhovuje více, než sledovat obchody až do uzavření trhů. Ale je třeba přiznat, že bez kolegy Roberta by to nebylo možné. Mohu se na něj spolehnout, když dohlíží na systémy místo mě.

Poslední měsíc obchodování se nesl také v klidnějším tempu. Žádné velké denní pohyby, přiměřený zisk. Automatické systémy na ropu, které vydělaly většinu zisku v r. 2016, jsou za posledních 6 týdnů tak kolem nuly a systémy na akciové indexy přinesly zatím většinu profitu v r. 2017.  Někdo by to mohl nazvat Trumpovým efektem, já to nazývám kouzlem diverzifikace.

Nováčci v tradingu nejčastěji začínají obchodovat systémy, kterým se aktuálně daří a opouštějí systémy, které dočasně ztrácí nebo oscilují kolem nuly. To je jedna z největších chyb v systematickém obchodování. Zisková období se střídají s těmi ztrátovými ve vlnách, ale dopředu nikdo neví, jak budou dlouhé a jakou budou mít frekvenci. Zkušení obchodníci proto nikdy nepodceňují sílu diverzifikace. Ti zkušeněnjší také častěji přidávají systémy po ztrátové sérii a nepřepínají mezi systémy podle momentální nálady a posledního obchodu. Často jen toto „málo“ stačí k tomu, aby se ze vymezila hranice mezi ztrátovým a ziskovým obchodníkem.

Kromě diverzifikace jsou také soustavnost a rozvaha klíčem k ziskovému obchodování. Neexistuje automatický, ale ani jiný systém, který by produkoval stále a jen ziskové obchody. Vypnutí systému po sérii ztrát nejčastěji vede k promeškání série zisků, která následuje. To je přesně to, co méně zkušení obchodníci dělají. Po několika ztrátových obchodech, i když zcela v rámci backtestovaných hodnot, vypnou „ztrátový“ systém protože si myslí, že přestal fungovat. Mezitím zapnou jiný systém, který v daném momentu vydělává. No a nevyhnutelně, tato již rozjetá zisková série, do které naskočili tak za polovinou, spíš dříve než déle skončí a oni opět ztrácejí. A onen opuštěný systém mezitím otočil k novému rekordu zisku, equity high, na palubě s těmi zkušenějšími.

Minulý týden jsme navštívili Národní park Wilpattu tady na Srí Lance. Je to 2 hodiny cesty z Kalpitiya, kde dočasně bydlíme. Rozhodli jsme se vyjet brzy, ve 4 hodiny ráno, abychom byli na místě před svítáním. A měli jsme hned napoprvé velké štěstí. Ještě za šera jsem spatřil stopy divokého leoparda v písku a o pár set metrů dále samotnou šelmu. Vylezl na strom, kde se pokusil ulovit opici. potichu jsme přijeli pod strom a měli jsme celou scénu na pár metrů od sebe po dobu asi 20 minut. Nakonec leopard slezl ze stromu a zmizel před námi v džungli. Naprosto mimořádná chvíle a vzácné setkání s vrcholným predátorem ve volné přírodě.

Potom jsme viděli ještě spostu dalších zvířat v jejich přirozeném prostředí a můj foťák přetékal novými fotkami.

O o tom je vlastně také investování do automatických obchodních systémů. Dává vám svobodu, možnost pracovat z jakéhokoliv místa na zemi a plnit si vaše sny. Ihned.

Pokud budete mít zájem si automatické systémy vyzkoušet, kontaktujte mě prosím. Navrhnu vám systém(y), které co možná nejlépe budou vyhovovat vašemu založení a vašim investičním cílům. Vše si můžete samozřejmě nejdřív bezplatně vyzkoušet a osahat.

Děkuji za vaše komentáře.

 

Oldřich Karas

Napsat komentář